článek

Jak vybrat zimní pneumatiky


Každý motorista si je vědom skutečnosti, že jeho automobil kromě náhodných oprav vyžaduje také investice do běžné údržby. Do této kategorie spadá i nutnost občasné výměny pneumatik vozu...
(celý článek)

Každý motorista si je vědom skutečnosti, že jeho automobil kromě náhodných oprav vyžaduje také investice do běžné údržby. Do této kategorie spadá i nutnost občasné výměny pneumatik vozu....
Sdílejte obsah s přáteliStává se, že mnoho řidičů o této problematice ví velmi málo a nevědomky riskují své zdraví použitím nevhodných pneumatik. Pokusíme se shrnout několik základních zásad.

Zimní vs. celoroční pneumatiky


Jak jistě každý motorista ví a nebo alespoň tuší, existují letní, zimní a celoroční pneumatiky. Je tedy nejlepší a nejlogičtější používat pouze celoroční pneu? V žádném případě! Celoroční pneumatiky jsou vhodné pouze do teplejších oblastí, kde zimní teploty klesají velmi sporadicky, sníh se vyskytuje minimálně a řidiči tedy nehrozí jízdní komplikace způsobená zimním počasím. Celoroční pneumatiky je sice možné použít kdekoliv v zimě stejně jako regulérní zimní, avšak jízdní vlastnosti budou markantně horší. Mimo to, pokud si pořídíme dvě sady pneumatik, vydrží nám déle - každou sadu totiž budeme používat pouze polovinu roku.

Vyberte si zimní pneumatiky online

Kvalita vs. cena


Hlavní zásada zní - na pneumatikách nešetřete! Je to jediné spojení vozidla s vozovkou a mnohdy může nekvalitní pneu zapříčinit zbytečný smyk či přímo autonehodu. Vybírejte pouze pneumatiky známých a renomovaných značek, vyhněte se především čínským neznámým značkám, byť jsou nabízeny za výhodnější cenu. 

Často se stává, že motorista sežene značkové pneumatiky za překvapivě nízkou, třeba i poloviční cenu. Jsou přitom zcela nové. V čem je háček? Samozřejmě to není jen tak. Tyto pneumatiky mají obvykle starší datum výroby. To je označeno posledním čtyřčíslím za nápisem DOT a označuje týden a rok, ve kterém byla pneumatika vyrobena. Např. 1418 označuje 14. týden roku 2018. A jsou starší pneumatiky problémem? To záleží na konkrétním stáří. Obecně výrobci uvádějí, že po 3 letech od výroby pneumatika již ztrácí své unikání vlastnosti. Pokud si tedy koupíme tři roky starou pneumatiku a budeme ji další tři roky používat, není to úplně ideální. Stále lze ovšem takto starou pneumatiku považovat za obstojnou. Mnohdy jsou ovšem u řidičů k vidění pneumatiky starší 10 let a více, a to už je opravdu nebezpečné, byť tyto pneu mohou mít ještě řádný vzorek.

Vyberte si zimní pneumatiky online

Vzorek - zákonné minimum stačí?


Mnoho motoristů pneumatiky mění až na samé hranici zákonného minima výšky vzorku. Ovšem tato nařízení nejsou náhodná ani zbytečná. Kvalitní a dostatečně vysoký vzorek je nutností, a to zvláště v zimním období. Myslete na to a nevystavujte zbytečně své drahé nebezpečí. Ušetřená tisícikoruna na kvalitnějších pneu nevynahradí riziko, které tím přichází.

Vyberte si zimní pneumatiky online


  • Autor: tomas
  • Publikováno:

Kategorie:

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Vybíráme z magazínu