článek

Jak vybrat USB flash disk?


Éra CD a DVD disků neboli optických médií k přenosu dat už je dávno za námi. V..
(celý článek)

Éra CD a DVD disků neboli optických médií k přenosu dat už je dávno za námi. V...
Sdílejte obsah s přáteliÉra CD a DVD disků neboli optických médií k přenosu dat už je dávno za námi. Většina dat se dnes přenáší prostřednictvím vysokorychlostního připojení k internetu. Nelze být ani překvapen, pokud na novém počítači již CD či DVD mechaniku jednoduše nenajdeme. Technologie pokročily a cena alternativních přenosných médii natolik poklesla, že se je vyplatí využívat spíše než tyto zastaralé a často nepřepisovatelné disky. Ačkoliv nyní existuje mnoho nejrůznějších zařízení určených k přenosu dat, v tomto článku se zaměříme na malé, kompaktní a snadno přenosné flash disky. 

Na rozdíl od CD, DVD či třeba externího HDD se nejedná o médium, kde by docházelo k nějakému mechanickému pohybu. Z tohoto důvodu je na flash disky obecně větší spolehnutí.

>> Vyberte si z naší nabídky USB Flash disků <<


Kapacita disku


Prvním a základním parametrem každého flash disku je jeho kapacita - kolik dat se na něj vejde. V dnešní době se tento údaj udává již pouze v GB (gigabyte). Dnešní flash disky mívají kapacitu minimálně 8 GB a mohou se vyšplhat až ke kapacitě 512 GB a snad i víc. Cena ovšem poté roste neúměrně vysoko. Vzhledem k minimalistickým rozměrům flash disků by se měl uživatel zamyslet, zda pro něj není vhodnější použití více menších flash disků než jednoho velmi velkého.

Pokud se moc nevyznáte ve velikostech souborů, ukážeme si na malém přehledu, kolik různých souborů se nám vleze na flash disk o kapacitě 16 GB. Jedná se ovšem pouze o odhad:

Flash disk o kapacitě 16 GB:

-15 filmů v obstojné kvalitě nebo
-1 Blu-Ray film nebo
-8000 fotografií v dobré kvalitě nebo
-více jak 30 000 obrázků v nižší kvalitě nebo
-okolo 4000 skladeb MP3

Flash disky mají kromě kapacity i další důležité vlastnosti, na které je potřeba při výběru a koupi brát zřetel:

Důležité parametry flash disku


Mezi asi nejdůležitější parametry flash disku patří přenosová rychlost, kompatibilita se standartem USB 3.0 případně 3.1, fyzický vzhled a také odolnost. Hodí se také funkce a uzpůsobení pro OTG. Vše si vysvětlíme na následujících řádcích:

Přenosová rychlost udává, jak rychle se kopírují data z počítače na disk a jak rychle z disku na počítač. Samozřejmě platí, že čím rychlejší přenosová rychlost je, tím lépe. S tím se snoubí i kompatibilita pro moderní rozhraní USB 3.0 či 3.1 - právě tato rozhraní umějí přenášet data mnohem rychleji než zastaralé USB 2.0. Je možné, že máte starší počítač, který USB 3.0 a vyšší ještě nepodporuje, každopádně i v tomto případě bych doporučoval koupi zařízení s vyšším standardem technologie USB. 

Fyzický vzhled je potom čistě na vás - USB flash disk můžete nosit třeba na klíčích, může se tedy jednat o zajímavý módní doplněk. V každém případě je důležité, aby byl flash disk i dostatečně odolný a nerozbil se vám například už jen tím, že ho budete přenášet v kapse.

Zbývá nám funkce OTG - čeho se týká? Takto upravený flash disk má velký konektor pro PC, ale také menší pro mobilní telefon či tablet. Lze ho tedy použít na obojí typ zařízení bez potřeb nějaké redukce. Pokud budeme flash disk používat takto všestranně, je to pro vás jasná volba.


  • Autor: Chci.cz
  • Publikováno:

Kategorie: Elektronika

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Další zboží Jak vybrat USB flash disk?.