článek

Jak vybrat správné lyže?


Zima je v plném proudu a svahy plné lyžařů. Dovolenou už máte zamluvenou, ale chybí vám lyže? Nevíte si rady, jak vybrat ty správné lyže ať už z půjčovny či v obchodě? S tím vám poradíme v dnešním článku...
(celý článek)

Zima je v plném proudu a svahy plné lyžařů. Dovolenou už máte zamluvenou, ale chybí vám lyže? Nevíte si rady, jak vybrat ty správné lyže ať už z půjčovny či v obchodě? S tím vám poradíme v dnešním člá...
Sdílejte obsah s přáteliZima je v plném proudu a svahy plné lyžařů. Dovolenou už máte zamluvenou, ale chybí vám lyže? Nevíte si rady, jak vybrat ty správné lyže ať už z půjčovny či v obchodě? S tím vám poradíme v dnešním článku.

Tvrdost lyží


Prvním parametrem, kterým je třeba se zaobírat při výběru správných lyží, je jejich tvrdost. Pokud jste zkušení lyžaři, sáhněte spíše po tvrdších lyžích. Jestliže ale patříte o skupiny začátečníků, vybírejte lyže měkčí, které vám zjednoduší vaše začátky. Měkčí lyže totiž nejsou tak náročné na techniku jako lyže tvrdé

Typ lyží


Další parametr je samotný typ lyží

Existuje celá řada, kdy nejběžnějším jsou lyže slalomové. Ty zvolte, pokud plánujete jezdit na upravených sjezdovkách, což ve většině případů tak bude. Proto jsou také tak oblíbené a nejvíce prodávané. Pokud jste už zkušenější a jste příznivci adrenalinu a vyhledáváte tedy sjezd v terénu, zvolte lyže all-mountain, které jsou tomuto stylu jízdy přizpůsobené. 

Radius lyží


Neméně důležitým parametrem je radius jednotlivých lyží.

Čím větší radius lyže mají, tím spíše můžete dělat delší oblouky a jsou tedy vhodné pro většinu sjezdových lyžařů a také pro začátečníky. Takovéto lyže mají radius mezi 13 až 16 metry. 

Pokud ale milujete svižnější jízdu plnou krátkých zatáček, volte lyže s nižším radiusem a tedy do 13 metrů. Takové lyže jsou živější.

Záleží ale také na technice lyžování. To, jak vám sedí radius jednotlivých lyží, poznáte hlavně při jízdě v hranách. Většina lyžařů se pouze smeká po sněhu a tedy nepozná tolik, jaký radius potřebuje či jaký radius mu vyhovuje. 

Šířka lyží


Při výběru nových lyží se také zaměřte na jejich šířku. Čím širší lyže, tím je vhodnější do terénu. Pokud tedy plánujete jízdu na sjezdovkách, volte lyže užší.

Délka lyží


Posledním důležitým parametrem, který je třeba zvážit před koupí či zapůjčení, je délka lyží. Délka lyží se odvíjí především od vaší velikosti. Obecně byste měli mít lyže kratší 10 až 20 centimetrů než měříte.

Čím kratší lyže si pořídíte, tím rychlejší a kratší oblouky můžete dělat. Proto pokud máte raději klidnější styl jízdy obsahující dlouhé oblouky, volte lyže delší.


  • Autor: tomas
  • Publikováno:

Kategorie:

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Další zboží Jak vybrat správné lyže?.

Vybíráme z magazínu