článek

Jak vybrat notebook - pro laiky


Jak vybrat notebook - pro laiky V současnosti trh nabízí opravdovou spoustu notebooků různýc..
(celý článek)

Jak vybrat notebook - pro laiky V současnosti trh nabízí opravdovou spoustu notebooků různýc...
Sdílejte obsah s přáteli


Jak vybrat notebook - pro laiky


V současnosti trh nabízí opravdovou spoustu notebooků různých značek. Pro laika proto může být mnohdy velmi obtížné vyznat se v tom, co by měl od nového počítače chtít, jaké by měl mít parametry. Zkusíme se proto seznámit se základními parametry, které může notebook naplňovat.

Displej? Nejen na velikosti záleží.


Základem určitě bude výběr velikosti displeje notebooku. Zlatým standardem je obrazovka o velikosti 15,6 palce. Pokud oceníte větší obraz i za cenu těžšího a rozměrnějšího přístroje, lze pořídit i notebook s obrazovkou o velikosti 17,3 palců. Menší displeje než patnáct palců se příliš nedoporučují, pokud ale budete s notebookem často cestovat a je pro vás důležitá nízká hmotnost a skladnost, lze uvažovat i o menší obrazovce. 

Dalším důležitým parametrem je rozlišení obrazovky. Dříve bylo obvyklé 1366×768 bodů, dnes je ideální standart fullHD rozlišení, tedy 1920×1080 bodů. A co toto rozlišení znamená? Veskrze jak jemný displej budete mít. Čím vyšší počet bodů, tím lépe.

Procesor a RAM - co to je?


O tom, co to procesor je a k čemu slouží, případně jak vybrat ten nejideálnější bychom popsali desítky stran. To samé platí i o paměti RAM. Zjednodušíme to a doporučíme - mezi procesory volte nejlépe značku Intel a řady procesorů i3, i5 a i7. Tím nikdy nic nezkazíte. Co se týče paměti RAM, minimum je 4 GB, optimální ale je 8 GB a více.

HDD či SSD - pevný disk


Další důležitou položkou při výběru je pevný disk. Na tuto součást notebooku ukládáte všechna svá data, soubory, obrázky a také jsou zde uloženy všechny programy včetně operačního systému. Prostě taková dlouhodobá paměť notebooku. Pevné disky se nejčastěji označují jako HDD či SSD. Rozdíl je podstatný. HDD mívají v noteboocích zpravidla vyšší kapacitu (dnes běžně mezi 500 - 1000 GB = 0,5 až 1 TB) za slušnou cenu. Jsou ovšem pomalejší než moderní SSD disky. SSD disk je dražší, do notebooků se tedy osazují levnější s menší kapacitou, avšak díky SSD disku funguje notebook velmi svižně a rychle. Ideální jsou dvě možnosti:

a) pořídit si notebook s SSD diskem a pokud by se disk zaplnil daty, tak si pořídit ještě dodatečně externí HDD disk
b) pořídit si notebook se dvěma disky - jedním menším SSD, na kterém bude operační systém a programy a druhý, na kterém uložíte data

Grafická karta - dedikovaná či integrovaná


Grafickou kartu budete potřebovat, pokud na notebooku máte v plánu hrát tu a tam počítačové hry. Bez dedikované (samostatné) grafické karty si moc her nezahrajete. Doporučuji vybrat takovou kartu, aby měla minimálně 2 GB paměti. Pokud ovšem hraní neplánujete a notebook vám bude sloužit spíše k brouzdání internetu, sledování filmů či poslechu hudby, bohatě vám bude stačit integrovaná (vestavěná) grafická karta.  

Další potřebnosti i zbytečnosti


Dnes je už každý notebook vybaven součástkami, díky kterým se dokáže připojit k bezdrátové WIFI síti či k bluetooth - to musí být samozřejmostí. Vítaná funkce je podsvícení klávesnice notebooku, což ovšem mívají spíše dražší a vybavenější modely. Co bývá pro většinu uživatelů důležitější, je přítomnost numerické klávesnice. Tato část kláves se nachází v pravé části klávesnice. Bez numerické klávesnice je zadávání čísel na klávesnici pomalejší a otravnější.

Rozdílná mohou být také těla, ve kterých jsou součásti notebooku uloženy. Mohou se lišit hlavně materiálem. Samozřejmé je,že nejméně kvalitní bude plastové tělo. Ideální je si notebook před koupí ozkoušet a prohlédnout, abyste zjistili, jak vám padne do ruky, jestli nikde neskřípe, jak snadno a dobře se otevírá, jak se na něm píše. 

D dnešní době je nejvýhodnější nakupovat na eshopech, nikoliv na kamenných prodejnách. Nic vám ale nebrání v tom, abyste si například určitý notebook vyzkoušeli na některé kamenné prodejně a poté si ho koupili na internetu. Případně můžete notebook rovnou objednat a kdyby vám nevyhovoval, můžete jej jako spotřebitel do 14 dní vrátit.

Hodně štěstí při výběru a koupi nového notebooku!
 

  • Autor: tomas
  • Publikováno:


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář: