článek

Jak vybrat monitor k počítači


Ať už máte doma klasický stolní počítač, nebo máte rádi pohodlí při stolní práci s notebookem, budete potřebovat monitor. Doba velkých, těžkých a prostorově objemných CRT monitorů je dávno pryč a ceny LCD monitorů jsou již tak nízko, že jejich pořízení není příliš problematické. ..
(celý článek)

Ať už máte doma klasický stolní počítač, nebo máte rádi pohodlí při stolní práci s notebookem, budete potřebovat monitor. Doba velkých, těžkých a prostorově objemných CRT monitorů je dávno pryč a ceny...
Sdílejte obsah s přáteliAť už máte doma klasický stolní počítač, nebo máte rádi pohodlí při stolní práci s notebookem, budete potřebovat monitor. Doba velkých, těžkých a prostorově objemných CRT monitorů je dávno pryč a ceny LCD monitorů jsou již tak nízko, že jejich pořízení není příliš problematické. I přesto je dobré znát několik parametrů, na které bychom se měli při výběru monitoru zaměřit.

Na velikosti záleží


První, co bychom měli při výběru monitoru zvážit je jeho velikost. Běžným standardem je v dnešní době monitor s úhlopříčkou okolo 24 palců, některým uživatelům vyhovuje i 22 palcový, avšak menší už zpravidla ne. Větší monitory mívají okolo 27 palců a více, jejich cena je samozřejmě tomu úměrná - je o něco vyšší. Pro většinu uživatelů je ideální opravdu čtyřiadvaceti palcový monitor.

Další parametr, který nás bude zajímat je rozlišení monitoru. V dnešní době je standardní tzv. fullHD rozlišení, tedy přesněji 1920×1080 bodů. Jedná se o obraz ve formátu 16:9, tedy širokoúhlý. Obvykle není na škodu ani rozlišení 1920×1200, které se tomuto rozlišení velmi blíží. Zastaralé je jakékoliv menší rozlišení a také staré formáty obrazu jako např. 4:3.

>> Výběr monitorů k počítači za dobrou cenu <<


Zobrazovací technologie


V současnosti existuje několik různých technologií, které jsou při výrobě monitorů používány. Pro nás bude zcela dostačující orientovat se ve dvou základních. Rozlišujeme tedy TN panel a IPS panel. TN panel je zpravidla levnější, jedná se ovšem o zastaralejší technologii, která nemá tak věrné pojetí barev jako panel IPS, na kterém vynikne obzvláště černá. Starší TN panely mohou mít také menší pozorovací úhly - pokud se potom nedíváme na monitor zpříma, může být obraz značně zkreslený. Moderní IPS monitory tímto neduhem netrpí, pozorovací úhly jsou dostatečně široké. 

Má tedy TN panel vůbec nějaké výhody? Ano. TN panel je stále doporučován hráčům počítačových her vzhledem k tomu, že má menší odezvu než IPS panely. Odezva se udává v milisekundách a samozřejmě čím méně, tím je rychlé zobrazení akčních scén v počítačových hrách plynulejší.

Další parametry


Mezi další parametry užité při výběru monitoru patří například jas, kontrast a další, nicméně pokud si monitor vybírám jako laik, nemusím do těchto témat zbytečně moc zabředávat. Obecně platí, že každý monitor má tyto parametry dostatečně vysoké pro běžnou uživatelskou práci.

Co je ovšem důležité neopomenout je předem myslet na způsob, kterým budeme monitor připojovat k počítači či notebooku. V zásadě máme tři možnosti - pomocí VGA kabelu, pomocí HDMI nebo pomocí DisplayPortu. VGA je starší, ale spolehlivé analogové připojení, které je užito především na starších počítačích a noteboocích. Na novějších přístrojích už být zastoupeno nemusí stejně jako display port, který signál přenáší digitálně. Nejlepší volbou je samozřejmě HDMI, které mimo obrazu ve vysokém rozlišení dokáže přenášet i zvuk. Dobře si zkontrolujte, abyste měli na svém PC stejný konektor, jaký bude i na novém monitoru.

>> Výběr monitorů k počítači za dobrou cenu <<


27

27" LG UltraFine 5K


37 990,- Kč  • Autor: Chci.cz
  • Publikováno:

Kategorie:

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Vybíráme z magazínu