článek

Jak vybrat krbová kamna


Krbová kamna jsou skvělým prvkem do každé domácnosti, zejména do rodinného domu. V zimních měsících je krb příjemným zdrojem tepla. Instalace kamen potřebuje několik stavebních úprav. Existuje mnoho velikostí a designů, od retro vzhledů až po moderní...
(celý článek)

Krbová kamna jsou skvělým prvkem do každé domácnosti, zejména do rodinného domu. V zimních měsících je krb příjemným zdrojem tepla. Instalace kamen potřebuje několik stavebních úprav. Existuje mnoho v...
Sdílejte obsah s přáteliPřípravy pro instalaci krbových kamenNejprve musíte vědět, jestli je váš komín připraven pro instalaci krbových kamen. Důležité je i umístění, protože každá kamna mají jiné rozměry. Kouřovod (roura ke kamnům) je také důležitý a je potřeba znát jeho průměr.

Typy kamenKrbová kamna s plechovým pláštěmTento typ kamen představuje plechový plášť, který se rychle zahřeje. Výhodou je možnost použití dvojitého pláště, který se rychleji zahřívá. Vhodné jsou do chaty či chalupy pro nepravidelné vytápění.

Kachlová kamnaKachlová kamna jsou ideální svým vzhledem do tzv. „retro místností“. Svým vzhledem mohou představovat starší kamna používaná v minulém století. Jejích hlavní výhodou je dlouhá životnost, vysoká tepelná účinnost a ekonomický provoz.

Litinová kamnaJedná se o kamna, které mohou být i menších rozměrů. Jejich výhodou je rychlé zahřívání. Kombinují plechová a kachlová kamna.

Kamna s výměníkemKamna s výměníkem jsou vhodná pro vytápění více místností nebo pro ohřívání vody v bojleru. Kamna zvládnou vytopit jednoduše celý byt, protože jsou schopna rozvádět teplo do ústředního topení po celém domě.

Výkon krbových kamen

Pokud již máte vybrán konkrétní typ kamen, nastává důležité zaměření na parametry. Jedním z parametrů je výkon krbových kamen. Výkon by měl být tak „akorát“, protože pokud zvolíte malý výkon, může se stát, že kamna budou přetěžována a zkrátí se tak jejich životnost. Pokud zvolíte příliš veliký výkon, může se naopak jednat o nutnost málo přikládat a kamna mohou více kouřit.

nejideálnější variantou je proto volit tzv. jmenovitý výkon, což je právě střední výkon, který zajistí správný chod kamen. Jmenovitý výkon by měl být 60 - 70 % maximálního výkonu. Výkon je také dán velikostí prostoru, který chceme vytápět.


  • Autor: tomas
  • Publikováno:

Kategorie: Tipy

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Další zboží Jak vybrat krbová kamna.