Jak vybrat gril na sezonu? Plynový gril nebo gril na dřevěné uhlí?

Jak vybrat gril na sezonu? Plynový gril nebo gril na dřevěné uhlí?

S příchodem teplých, slunečných dnů, kdy trávíme více času venku, začíná i sezona grilování. Nějaká ta grilovaná pochoutka v příjemný, letní podvečer na zahradě či terase rozhodně stojí za to. Správně vybraný gril, plynový gril nebo gril na dřevěné uhlí, je základem. Jak se tedy vyznat v té velké nabídce, která útočí ze všech stran? Co zohlednit při výběru a jaké vybavení je možné ke grilu dostat?

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Základní požadavky na gril

V první řadě je třeba si ujasnit, zda budete grilovat jen venku nebo někdy i uvnitř bytu a jak často grilujete. Také je důležité si říci, kolik peněz chcete do grilu investovat. Ty dražší grily, jako je třeba gril Manhattan mají většinou více výbavy a mají delší životnost. Pokud vám stačí, aby gril vydržel jednu, maximálně dvě sezony, není potřeba utrácet za drahé modely. Nezapomeňte také, pro kolik osob grilování většinou pořádáte. Čím více lidí, tím větší gril je třeba. I váš přístup je jedno z kritérií. Zvažte, jestli se chcete grilování aktivně věnovat a připravované pokrmy hlídat během přípravy nebo raději odpočíváte, zatímco gril peče samostatně bez nutnosti vašeho zásahu. 

Co řešit při výběru grilu? 

Vždy je dobré si zkontrolovat, zda je gril dostatečně stabilní. Tedy jestli má nožky nebo pevný podstavec. Pokud ho postavíme na trávu na zahradě, musí stát a neviklat se. I odolnost a pevnost materiálu zaručuje bezpečnější grilování společně s gumovými madly, díky kterým můžeme s grilem manipulovat v případě potřeby. Nezbytnou součástí grilu je rošt. Těch může být v jednom grilu i víc a mohou být polohovatelné. Před definitivním rozhodnutím si pro jistotu zkontrolujte rozměry grilu, například pokud máte omezený prostor, kam budete gril uklízet při nečinnosti. Výhodou je, že si můžete vybrat gril v takovém designu, aby se hodil přesně pod vaši pergolu. U větších grilů jsou vhodná kolečka pro snadný přesun. 

Přímo nebo nepřímo 

Venkovní grily mohou nabízet dvě možnosti grilování: • Přímé znamená grilování bez víka s nutností maso otáčet • Nepřímé grilování se používá hlavně pro přípravu větších kusů masa, třeba pokud chcete péct selátko a podobně. Grilování je pomalé a i velké kusy masa se pak stihnou pěkně propéct. 

3 základní typy grilů

Nejjednodušší rozdělení grilů je podle toho, jaké palivo se do nich používá. Potom už si jen doladíte detaily podle toho, jaké funkce a vybavení chcete. Koupíte grily například s udírnou nebo krbem. 

Gril na dřevěné uhlí 

Oblíbená česká klasika je bezesporu gril na dřevěné uhlí. Lze ho používat jen venku, jelikož přece jenom malinko dýmá. Typická vůně kouře však dodává masu a dalším pokrmům úplně nový rozměr. Sice trvá o něco déle, než se uhlí připraví, ale samotné grilování je pak poměrně rychlé. Uhlí totiž vytváří vysoké teploty a pokrmy jsou pak rychle hotové. Výhodou také je určitě to, že gril na dřevěné uhlí prakticky není vůbec poruchový, nemá se totiž moc co poškodit. Rošt bývá možné nastavit do několika výšek, často bývá také možnost regulovat teplotu pomocí přívodu vzduchu. Gril na dřevěné uhlí bývá plechový, které jsou levnější, ale také méně vydrží, nebo litinové. I údržba je trochu složitější, rozhodně je to nejšpinavější gril. Také příprava uhlí ke grilování a samotná úprava pokrmů vyžaduje určitou zručnost a zkušenost. Pokud maso připečete může lehce zhořknout díky aroma z uhlí a navíc mohou vznikat karcinogeny díky pálícímu se tuku. Výbornou funkcí je u těchto grilů Quick start/Quick stop (snadné zapálení/uhašení). 

Kotlový gril 

Kotlový gril typem grilu na dřevěné uhlí. Tento má však poklop a díky němu funguje jako horkovzdušná trouba. Kulatý rošt zajistí pod víkem rovnoměrné grilování. Průduchy k regulaci teploty bývají i na poklopu. 

Grilovací kyblík 

Je levný, přenosný gril na výlety nebo dovolené. Vypadá jako plechový kyblík s uchem. Průměr roštu bývá okolo 35 cm, hodí se tedy pro dva, maximálně čtyři lidi. Také nemívá žádné obsáhlé příslušenství. Stačí vám k němu malý pytlík uhlí nebo briket. 

Skládací, přenosné grily 

Skládací grily jsou naprosto jednoduché, složené do placky. Po zvednutí nahoru máte gril postavený doslova hned. 

Uhlí nebo brikety 

Ke grilování se užívá nejčastěji dřevěné uhlí nebo brikety. Uhlí rychleji zapálíte a dává více tepla. Také, ačkoli použijete poměrně hodně uhlí nevznikne vám zase tolik popela. Kvalitní dřevěné uhlí obsahuje kousky o velikosti 2–8 cm a v balení není příliš prachu a drtě. To je hlavních signálem, že uhlí není dostatečně kvalitní a bude po zapálení déle a více dýmat. Uhlí by mělo obsahovat přes 80 % fixního uhlíku, pak není výrazně cítit před ani během používání. Správně rozpálené uhlí, poznáte podle zešedlých okrajů uhlíků.

Brikety dnes seženete nejen dřevěné, ale i rašelinové, papírové nebo kokosové. Je z nich více popela, ale hoří déle a stabilněji. Jsou lepší, pokud grilujete větší kusy masa, které potřebují delší grilování při stálé teplotě. Nezapomeňte si ověřit, zda brikety obsahují nezávadné pojivo (např. potravinářský škrob), které nebude při hoření uvolňovat nezdravé látky. Na tom, jak kvalitní máte palivo totiž závisí i kvalita pokrmu, který si připravíte. Palivo také nesmí být vlhké. 

Zapálení grilu

Při zapalování uhlí nebo briket se často užívají podpalovače. Další možností je horkovzdušná pistole, která fouká horký vzduch o teplotě přes 500 °C a uhlí tak celkem rychle zapálí. Zrychlení přípravy paliva pomůže plechový zapalovací komín. Uhlí rozpálí do 20 minut, brikety do půl hodiny. Plechová roura má dně rošt, kam vložíte podpalovací kostky. Po zapálení do komína dáte uhlí a poté, co se dostatečně nažhaví ho vysypete do grilu. 

Péče o gril

Grily na pevná paliva jsou nejvíc náročné na údržbu. Vzniklý popel je třeba nechat úplně vychladnout nebo pořádně polít vodou, abyste ho mohli bez obav vyhodit. Celý gril je pak potřeba očistit, hlavně rošt. Po každém použití ho musíte opálit a vyčistit. Na to je možné si pořídit speciální kartáč k tomu určený. Také ho nezapomeňte odmastit. Před dalším grilováním ho opět opalte nad plameny. Pokud ho pak chcete potřít olejem, je vhodnější použít rozprašovač. 

Plynový gril 

Plynový gril je určeny k venkovnímu použití, má vysokou životnost a také cena je vyšší nejen u samotného grilu, ale i u použitého paliva. Nijak nedýmají a jako palivo se zde používají propan-butanové lahve, které mají až 10 kg. Taková lahev vám vydrží na občasné víkendové grilování po celou sezonu. Také není potřeba žádných redukcí, abyste lahev připojili ke grilu. Druhou možností jsou plynové kartuše, které jsou vhodnější na jednorázové použití u menších nebo přenosných grilů. Novinkou jsou kompozitní lahve, které jsou až o polovinu lehčí než běžné propan-butanové. Jsou taky bezpečné a recyklovatelné. Při skladování by měly být všechny druhy paliva odpojené od grilu a s uzavřenými ventily. Zahřátí je rychlé, trvá maximálně 10 minut a snadná je i regulace teploty. Samotné zapalování bývá řešeno piezoelektrickým zapalováním. Stačí stisknout příslušné tlačítko.  

Zabezpečení grilu

Použití plynu během grilování musí být hlavně bezpečné. Kromě řádného připojování a odpojování lahví s plynem je jedna věc. Druhá jsou samotné hořáky. Měly by být dobře ochráněny, aby do nich nemohl kapat tuk z grilovaných pokrmů. Ideálně by pak měl jít celý střed grilu vyndat, pro snadné a dokonalé umytí. Plynový gril by měl mít několik hořáků a měly by mít každý samostatnou regulaci. Někdy narazíte na RBS grily (Technologie Radiant Burner System). Jsou to moderní plynové grily, které mají hořáky z boku. Je to bezpečné vzhledem k odkapávajícímu tuku a minimalizuje se tak tvorba škodlivých látek. Také výkon grilu je vyšší než u klasických. Umístění hořáků neumožňuje tak snadné regulování teploty, což nemusí být vždy dobré, zvlášť když grilujeme více různých pokrmů najednou. 

Vybavení grilu

Plynové grily často oplývají nějakou výbavou navíc. Celkem běžně mívají poklop a umožňují tedy nepřímé grilování. Vyrábí se v mnoha designech, často i se skříňkou pod grilem. Zde může být umístěná palivová láhev nebo grilovací náčiní. Někdy má plynový gril ve výbavě teploměr, odkládací plochy nebo doplňkový vařič, na kterém můžete k masu připravit omáčku. Rošt může být i výklopný na pozvolné pečení, na zvýšeném perfektně připravíte pečivo. Někdy ho lze i vyměnit například za lávový kámen nebo rošt na kuře.  

Aroma z grilu 

Pokrmy z plynového grilu nemají typické aroma jídel grilovaných na uhlí. Náhradou jsou zde mističky, které někdy patří k výbavě samotného grilu. Do nich lze nalít pivo, vodu s kořením nebo dřevěné hoblinky. Jejich zahříváním se z nich line vůně podle vašeho přání a ovoní vám i maso. 

Elektrické grily 

Elektrické grily jako jediné lze používat i uvnitř. Bývají lehké a skladné, ale jejich nevýhodou je nutnost přístupu k elektrickému proudu a také to, že na nich není možné grilovat nepřímo. Tím, že z nich jde jen vůně připravovaných pokrmů a vůbec nekouří jsou ideální pro použití doma nebo na balkoně. Grilování na nich je zdravější a mají velmi snadnou údržbu. Regulace teploty funguje pomocí kolečka nebo tlačítek. Při výběru je důležitý jeho výkon. 10 kW už zvládne i větší společnost, 5 kW postačí běžné rodině. Důležitý je i výkon topné spirály, který ovlivňuje délku nahřívání, které trvá déle než u plynových grilů. 

Stolní a kontaktní grily

Elektrické grily se dělají i ve verzi menších stolních grilů. Jejich obsluha je téměř bez starostí. Někdy jsou tyto grily také kontaktní. Mají dvě grilovací plochy proti sobě, díky kterým si na grilu uděláte třeba panini. Občas najdete i grily s možností ponechání odstupu horního dílu od připravovaného pokrmu. Jde jen teplo a uděláte tak nejlepší sýry nebo rybu. Další možností je gril rozevřít na 180° a mít tak jednu velkou grilovací plochu. 

Rošt na gril 

Rošt na gril je velmi důležitý. Nejčastěji se tu také setkáte s různými povrchy. Někdy mohou být rošty vyměnitelné, můžete tak povrch přizpůsobit grilovaným pokrmům. • Klasický rošt zanechává klasické stopy po mřížce na grilovaném jídle a tím i chuť. • Rovná plocha se hodí k zachování šťavnatosti masa. • Plocha s drážkami je kombinací obou předchozích roštů. 

Je možné se setkat i s kamennou grilovací plochou, na které pečete zdravě a bez připálenin. Někdy se ve výbavě objevují i misky, ve kterých můžete zapékat sýry, vejce nebo zeleninu. Některé grily jsou přímo raclettové. Na horním roštu grilujete a spodní misky užíváte třeba k rozehřívání sýrů k namáčení. 

Chytré grily 

I do této oblasti přišel pokrok a grily už mohou být smart. Dokážou vám pokrm pohlídat a upéct přesně podle vašich představ. Změří tloušťku masa a jeho teplotu, aby bylo dosaženo vámi nastaveného propečení. 

Grilovací náčiní 

Při koupi grilu myslete i na další doplňkové vybavení jako kleště, obracečky, náhradní rošty. V nabídce jsou i grilovací pánve a nádobí. Specialitou z Finska jsou dřevěné destičky na grilování a uzení ryb ve výšce a našikmo. Také lze přikoupit speciální čistič na rošty nebo motorek pro otáčení masa při nepřímém grilování. Nezbytností je pak nepromokavý obal, který zabrání přírodním vlivům, aby ničily váš skvělý gril.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Zboží, které by vás mohlo zajímat

129,- Kč
106,- Kč
Detail

Vybíráme z tipů