článek

Jak to skutečně je s UV filtrem ve slunečních brýlích?


..
(celý článek)

...
Sdílejte obsah s přáteliPrakticky všechny sluneční brýle na trhu mají UV filtr, při jejich výběru však rozhodují jiné parametry. Jak vybrat ty správné vám poradíme v tomto článku. Při výběru slunečních brýlí bychom měli brát v úvahu hned několik kritérií. Sluneční brýle rozdělit podle kvality ochrany zraku, designu a toho jak vám sluší a sedí.

Polarizační sluneční brýle


Tento typ slunečních brýlí je doplněn o polarizační filtr, který vás ochrání před slunečními paprsky a oproti některým jiným typům nemají vliv na kvalitu ostrosti. Právě proto je ocení právě řidiči, sportovci a skvěle se hodí k vodě. Jejich největší výhodou je to, že oči příliš nenamáhají.

Dioptrické sluneční brýle


Nosíte-li dioptrické brýle, tak běžné sluneční brýle můžete nosit v kombinaci s dioptrickými čočkami. Nejlepší a nejstylovější je vybavit se speciálními sluneční klipy na dioptrické brýle, které umístíte na své dioptrické brýle. Pořídit si můžete také dioptrické sluneční čočky, které umístíte do obroučky. Vybrat si můžete samozřejmě z mnoha samozabarvovacích, polarizačních a reflexních čoček.

Zrcadlové brýle


Od předchozích typů se liší nejen vzhledem ale i svou funkčností. Poskytnou vám spolehlivou ochranu očí před slunečním zářením, protože značně snižují sluneční světlo a jsou ideální do velmi světlého až oslňujícího prostředí. Zrcadlové brýle mají vsak jednu nevýhodu, a to je zkreslování barev a skutečnosti, zároveň vidíte každý škrábanec.

Antireflexní úprava


Stejně jako tomu je u dioptrických brýlí tak některé sluneční brýle mají antireflexní čočky a díky tomu jsou šetrnější k vašim očím až o 8 %. Tato úprava se nanáší vždy na zadní stranu čočky a díky tomu zamezí rušivým odrazům. Tyto brýle se doporučují používat pokud pořád sedíte u počítače, řídíte v horších podmínkách a při umělém osvětlení.

UV filtr


Základní parametr na, který byste měli při výběru brýlí hledět. Poskytuje očím potřebnou ochranu před UV zářením a s jeho pomocí zamezíte tvorbě vrásek v očním okolí.Kvalitní UV filtry by měly dosahovat hodnoty 400 nanometrů, toto množství odstraní až 99 % UV-A i UV-B záření. Při jejich výběru byste se měli řídit výškou hodnoty UV filtru, obecně platí, že čím vyšší je hodnota, tím vyšší je ochrana očí. Nejčastěji se jedná o vyšší stupeň 3, který poskytuje nejlepší ochranu. Nejvyšší stupeň 4 naopak není vhodný k řízení auta, ale hodí se ideálně na zimu.

Kategorie slunečního filtru:


0 - transparentní, slouží jako ochrana proti větru, mrazu apod.
1 - ochranná funkce, rozjasňuje okolí; pro počasí pod mrakem apod.
2 - při neostrém slunci, na běžné nošení spíše při jarních nebo podzimních slunečných dnech; do města
3 - nejčastější letní čočka, pro běžné nošení a sportovní aktivity
4 - silná ochrana na hory, ledové pláně, vodní hladinu apod.; obvykle ve specializovaných obchodech, např. sportovních; naprosto nevhodné pro řízení

Pozor: Někteří výrobci označují brýle špatně a informace na brýlích nejsou shodné s letáčkem. U brýlí obvykle najdete malý letáček se symboly a kategoriemi. Číslo samotné by mělo být na nožičce brýlí. Při výběru slunečních brýlí je tedy nutné studovat jejich označení.


  • Autor: Adela S
  • Publikováno:

Kategorie:

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Vybíráme z magazínu