článek

Jak se zbavit molů?


Nevítán, nepozván - dříve, než se nadějete, potravinový či šatní m..
(celý článek)

Nevítán, nepozván - dříve, než se nadějete, potravinový či šatní m...
Sdílejte obsah s přáteli



Nevítán, nepozván - dříve, než se nadějete, potravinový či šatní mol vám likviduje oblečení, zásoby jídla a hlavně vaše nervy. I když je malý a nenápadný, umí pořádně zatočit s vaší domácností a zbavit se jej není záležitostí okamžiku. Pár fíglů, jak mu ztížit návštěvu vašeho příbytku však rozhodně známe a rádi se o ně s vámi podělíme.

Kde se vzal, tu se vzal

A potravinový či šatní mol k vám zavítal. A vy si marně lámete hlavu, jak je to možné. Mol je mrška podšitá a cesta k vám domů mu nedá moc práce. Nemusíte mít ani otevřené okno či dveře. Mol si umí najít skvělou nenápadnou cestičku i skrze spíž, digestoř, stupačky a samozřejmě také zakoupením potravin jako je mouka či instantní polévky. Důsledně se však můžete bránit jeho uhnízdění a následnému množení u vás doma. Pravidelný úklid je jednou z nejzákladnějších priorit, které vám umožní odhalit nejen moly samotné, ale případně i jejich larvy a včas je zlikvidovat.

Vsaďte na prevenci

Ta se nemá nikdy podceňovat. A tak rozhodně pravidelně kontrolujte i sezónní oblečení či vánoční a velikonoční dekorace i ozdoby. Ve své spíži tak pravidelně spotřebovávejte a kontrolujte načaté potraviny. Dokonce ani plastové, skleněné či plechové dózy nesmí uniknout vaší pozornosti. Mol se totiž umí protáhnout i skutečně miniaturním prostorem a zlikvidovat vám tak mouku, strouhanku, mák či ořechy. Jedinou jistotou jsou skleněné nádoby s broušeným uzávěrem – obyčejný závit je bohužel nezastaví. Signálem napadení vašich zásob nejsou jen larvy, ale i zlověstné pavučiny, které dávají tušit, že mol už je na nezvané návštěvě ve vaší spižírně.

Mezi účinnou prevenci patří:

-kontrola každého nákupu
-pravidelné větrání. Hlavně v chladných a mrazivých dnech
-dostatek denního světla, které moli nesnáší

Když úklid, tak pořádný

Úklid ve skříni i ve spižírně byste měli provádět minimálně jednou, nejlépe však dvakrát do roka. V případě, že najdete indicie, že vás navštívil šatní či potravinový mol, úklid rozhodně nepodceňujte. Šatní skříň důkladně vysajte a vytřete, všechny svršky důkladně prohlédněte. V případě spižírny vám zbývá jediné. Všechny potraviny vyndat, prohlédnout a spižírnu vymýt - nejlépe octem. Do šatních skříní i spižírny pak můžete koupit zdravotně nezávadné odpuzovače či lapače molů. Rady našich babiček také nejsou k zahození.

Vyzkoušet můžete:

-pepřové kuličky
-bobkový list
-hřebíček
-levandule
-rozmarýn
-obyčejné noviny – jejich vůně moly odpuzuje
-smrkové větvičky


  • Autor: Chci.cz
  • Publikováno:

Kategorie: Tipy

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Další zboží Jak se zbavit molů?.