článek

Jak ochránit psa před klíšťaty


S blížícím se jarem řeší majitelé domácích zvířat každoroční problém. Jaký přípravek zvolit, aby svého chlupatého kamaráda ochránili před útokem klíšťat? Klíšťata se v současné době přemnožila, číhají v lesích, na loukách i v městských parcích a zahrádkách...
(celý článek)

S blížícím se jarem řeší majitelé domácích zvířat každoroční problém. Jaký přípravek zvolit, aby svého chlupatého kamaráda ochránili před útokem klíšťat? Klíšťata se v současné době přemnožila, číhají...
Sdílejte obsah s přáteliNapadení klíšťaty je nejen obtížné, ale představuje i zdravotní rizika v důsledku přenosu nemocí. Jaké tedy existují možnosti ochrany?

1/ Antiparazitické obojky

Tyto obojky jsou osvědčená klasika. Dají se pořídit za příznivou cenu a při dobré péči vydrží po celou sezonu. Nevýhodou obojků je často nepříjemný zápach. V rodině s malými dětmi je problém, pokud dítě psa objímá a hladí, vystavuje se tím působení chemického přípravku. Většina obojků obsahuje látky toxické pro kočky i pro vodní organismy. Pes může obojek celkem snadno ztratit. Podle zkušeností uživatelů obojky ztrácejí účinnost.

2/ Kapka za krk ve formě pipety

Jedná se o tekutý přípravek, který se kape na kůži psa za krk, případně ke kořeni ocasu. Výhodou je, že pes není omezován obojkem, kterým by mohl o něco zachytit a ztratit ho. Po zaschnutí lze zvíře běžně hladit, aniž by byly děti ohroženy kontaktem s chemickou látky. Nevýhodou je krátká účinnost kolem jednoho měsíce. Pokud je zvíře náruživý plavec, účinnost se výrazně snižuje. Pořizovací cena na celou sezonu je ve výsledku poměrně vysoká.

Vše pro psy

3/ Spreje proti klíšťatům

Tyto spreje se aplikují před procházkou postřikem psa. Mají své příznivce mezi majiteli psů, kterým nevyhovuje chemická podstata obojků a pipet. V případě obojků a pipet se účinná látka v místě aplikace uvolňuje do podkožní tukové tkáně psa a tudy se šíří do celého podkoží. Pokud se klíště přisaje, je brzy usmrceno a odpadne. Sprej zůstává na povrchu kůže. Jeho cílem je klíště odpudit, aby se vůbec nepřisálo. Nevýhodou sprejů je nutnost častého opakování, zahradní psi by museli být postříkáni prakticky nepřetržitě. Pokud se pes na procházce vykoupe, účinnost se výrazně snižuje.

4/ Tablety

Jedná se poměrně o novinku, tablety proti klíšťatům jsou na našem trhu k dostání pouze několik sezon. Vyšší pořizovací cena je vynahrazena jednoduchostí aplikace a skutečností, že pes není nijak omezován. S tabletou se může pes běžně koupat, bez problému být v kontaktu s dětmi i kočkami. Podle zkušeností uživatelů jsou tablety značně účinné. Za nevýhodu lze považovat aplikaci přes trávicí ústrojí. Byly popsány ojedinělé případy alergické reakce při prvním podání, která může skončit smrtí. Při alergii na obojek nebo pipetu lze obojek sundat a účinnou látku vymýt, což v případě tablety není možné. 

5/ Oleje proti klíšťatům

Oleje vyráběné přírodní cestou ocení majitelé psů, kteří se snaží vyhnout chemii. Na trhnu je běžně k dostání olej z tea-tree a levandule. Aplikuje se na vnitřní stranu ucha tak, že se jedna kapka vmasíruje do oblasti ušní mušle. S aplikací je potřeba začít  zhruba měsíc a půl před začátkem klíšťové sezony. Zpočátku se aplikuje každý den, v průběhu sezony pak stačí již jednou týdně. Výhodou je příznivá cena a šetrnost ke zvířeti i životnímu prostředí. Používání olejů však není příliš rozšířené, a proto není k dispozici dostatečně široký soubor názorů na jejich účinnost. 

6/ Alternativní metody

Mezi majiteli psů se často vyskytují zaručené rady, jak na klíšťata nechemickou cestou. Velmi doporučované je podávání pivovarských kvasnic, které by měly klíšťata spolehlivě odpudit. Můžete vyzkoušet, pokud kvasnice nezaberou na klíšťata, bude mít pes aspoň pěknou lesklou srst. Dalším způsobem je postřik výluhem z rozmarýnu. Zde však nastávají stejné nevýhody jako u sprejů kupovaných, když se pes vykoupe, přípravek ze sebe smyje. Každopádně u obou metod nic nezkazíte, pokud je použijete v kombinaci s některou z výše uvedených.

Vše pro psy


  • Autor:
  • Publikováno:

Kategorie: Chovatelství

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář: