článek

Evergreen vzorů se vrací – podzimní a zimní móda ve znamení kohoutí stopy


Vzor kohoutí stopa najdeme letos ve většině obchodů s módou. Ať už je to na kabátech a kabátcích, sukních, kloboučcích a baretech, nebo vtipně na botách či kabelkách...
(celý článek)

Vzor kohoutí stopa najdeme letos ve většině obchodů s módou. Ať už je to na kabátech a kabátcích, sukních, kloboučcích a baretech, nebo vtipně na botách či kabelkách....
Sdílejte obsah s přáteliVzor kohoutí stopa najdeme letos ve většině obchodů s módou. Ať už je to na kabátech a kabátcích, sukních, kloboučcích a baretech, nebo vtipně na botách či kabelkách. Ale ani prádlo a punčochové kalhoty nezůstávají stranou. Historie tohoto vzoru, který se již po staletí objevuje v různě dlouhých intervalech nejen na módních molech, ale i jako vzor pro interiérové látky, se píše od roku 1885, kdy ve Skotsku tkalci utkali první metry (spíše yardy) této vlněné tkaniny. Nejspíš trochu předběhli dobu, protože právě pro svou přílišnou modernost nebyl vzor na tehdejším trhu přijat, úspěšnější tehdy byly vzory umírněnějši a jemnější.

V roce 1933 se ale kohoutí stopa vrátila na módní výsluní a to nejprve jako materiál na jezdecké kostýmky pro dámy. Od těch dob ji módní průmysl nabízí celkem pravidelně a většinou s velkým úspěchem. Stejně je tomu tak i v letošní podzimní a zimní sezóně, protože módní návrháři znovu sáhli právě po ní. Oversize kabáty, velká saka, kalhoty, sukně, šály a znovuobjevené čepice s kšiltem, to vše se vzorem kohoutí stopy, najdete už teď na pultech obchodů.

Jedná-li se o vlněnou tkaninu, jde o spojení mimořádně štastné, protože o teplo jde samozřejmě v chladné sezóně hned na druhém místě. Kohoutí stopu ale můžeme najít i na umělých materiálech, denimu, úpletu či bavlně. Takže díky tisku můžeme nosit tento znovu módní vzor na halenkách, svetrech nebo i denním či nočním prádle. A o kabelkách a botách už byla řeč.

Co se týče barev, klasika je černá, bílá a šedá. Krásně se kombinují, jsou elegantní, ale použitelné nejen pro formální oblečení, klidně je můžeme zkombinovat s baťůžkem. Mnohostranné použití oblečení se vzorem z kohoutí stopy je jedna z jeho velkých předností. Formálnost kabátu trochu shodíme černými nebo bílými teniskami a hned na nás dýchne přitažlivě ledabylá francouzská elegance. A mnohdy úplně stačí přidat ke klasickému černému kabátu mohutný vlněný šál se vzorem kohoutí stopy a efekt je dokonalý. A krásně teploučko, to už je hřejivý bonus navíc. Nezapomínejme také na teplé plédy, které v sychravých podzimních ránech dobře nahradí ještě příliš teplý kabát.

Další barevné varianty, jako například bílá a vínová, připomínající vánoční vzor, nebo hnědobéžová, jsou na kombinování s jinými součástmi oblečení trochu náročnější. Letos se kohoutí stopa objevuje i v mnoha netradičně barevných variantách, ale pokud je doplníme jednobarevnými kousky, třeba tón v tónu, nemůžeme se splést.

V každém případě vždy mějme na paměti, že kohoutí stopa je dominující vzor, a opravdu velmi opatrní bychom měli být při jeho kombinování se vzory jinými. I když s patřičným estetickým citem i to s úspěchem lze.


  • Autor: Hana Rohlenová
  • Publikováno:

Kategorie: Oblečení a móda

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář: