Elektrokola - velký přehled

Elektrokola - velký přehled

Elektrokolo je vhodným pomocníkem pro všechny, kteří se nechtějí fyzicky namáhat, případně jim jejich zdravotní stav nedovoluje pohodlně zvládnout běžné kolo.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Elektrokola se v principu nijak neliší od kol běžných. Jestliže umíte jezdit na běžném kole, první podmínku pro pořízení elektrokola máte splněnou.

Vhodná jsou tato kola pro cestování po městě i výlety do přírody. Účel cestování je prvním hlediskem, které by si měl nakupující rozmyslet. Horká kola jsou určena na nejnáročnější terén. Městská kola se ideálně hodí na běžné ježdění po městech. Krosová nebo též trekingová kola najdou uplatnění v lehkém terénu, využijete je třeba na příležitostné výlety s rodinou.

Skládací kola najdou prostor i v malém bytě, vzdát se tak nemusí myšlenky na vlastní elektrokolo ani ti, kteří bydlí ve městech v malých panelákových bytech. Limitem daným konstrukcí je však to, že kolo není příliš vhodné pro cestování po nezpevněných komunikacích. Ideální je na kratší trasy po městě.

Kapacita baterie a dojezd kola

Vzhledem k tomu, že pohon elektrokola vždy zajišťuje baterie, je jedním z určujících parametrů její kapacita. V praxi vás ovšem kapacita „na papíře“ příliš zajímat nebude, mnohem podstatný je totiž reálný dojezd. Ten se určuje v kilometrech. Maximum u nejlépe vybavených modelů bývá cca 70 km. Vyšší udávané hodnoty už jsou opět spíše čísly v technické specifikaci a reálné hodnoty jsou o poznání nižší.

Kapacita baterie přirozeně není zcela přímo úměrná dojezdu. Záleží dále na stylu jízdy, na terénu, hmotnosti jezdce i na tom, zda je kolo v celkově dobrém technickém stavu. S nadsázkou řečeno, jsou elektrokola v tomto směru do jisté míry podobná osobním automobilům.

Baterie se obvykle umisťuje na rám kola, za sedlovou tyč nebo na nosiči. Každý ze způsobů má svoje přednosti a nelze říci, který je univerzálně lepší.

Typ motoru

Bez motoru by samozřejmě elektrokolo nebylo tím, čím je. Jednotlivé druhy se liší podle umístění motoru, většinou se setkáte se třemi variantami, a to:

  • na předním kole
  • na zadním kole
  • ve středu kola

Nejvýraznější rozmach zažívají v posledních letech hlavně poslední citované typy, tedy kola se středním pohonem.

Velikost rámu

Typově se rámy rozlišují na dámské, pánské nebo na unisex. Velikost rámu se určuje podle výšky postavy jezdce. Dobré je v tomto směru myslet i na praktičnost: Vysoký rám a časté sesedání představují velmi nepohodlnou kombinaci. Má-li se pro vás kolo stát hlavně dopravním prostředkem na cesty po městě, lepší bude nižší rám.

Následující tabulka poskytuje orientační přehled velikostí rámu:

Výška postavy (cm)Výška rámu (palce)
150 - 15515 - 16
155 - 16016
160 - 16516 - 17
165 - 17017 - 18
170 - 17518 - 19
175 - 18019 - 20
180 - 18520 - 21
185 - 19021 - 22
190 - 19522 - 23
195 a více23 a více
Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů