článek

Chci se dívat na LCD nebo OLED displej?


Díváte se po novém zařízení. Snažíte se zorientovat ve spoustě parametrech, kt..
(celý článek)

Díváte se po novém zařízení. Snažíte se zorientovat ve spoustě parametrech, kt...
Sdílejte obsah s přáteliDíváte se po novém zařízení. Snažíte se zorientovat ve spoustě parametrech, které výrobci uvádí. Jedná ze specifikací, kde se zarazíte je označení displeje. Vybrat LCD, které Vám něco říká nebo sáhnout po OLED? Je v nich nějaký rozdíl?

Pomalu dobíhající rok 2018 už teď můžeme prohlásit za významný pro oblast displejů televizí i chytrých telefonů. Apple už v loňském roce uvedl na trh iPhone X, kde vsadil na OLED technologii.

A jak se potvrdilo i letos, nehodlá od OLED upustit, naopak. V září představilo jablko nový iPhone XS a XS Max, kde OLED obrazovka dostala přednost před LCD displejem. LCD ale neupadá v zapomnění ani u Applu. Levnější novinka iPhone XR je vybaven LCD.

OLED technologie není nováčkem na poli displejů. Nějaký ten rok se využívá v chytrých hodinkách nebo například laptopech.

OLED displejům je věnována péče, která je posouvá dopředu. Jsou označovány za displeje budoucnosti. Kam míří LCD? Důležité pro srovnání je vědět, jak který funguje.

Technologie OLED vs. LED


OLED (Organic Light Emitting Diode-Organické světlo emitující dioda)


OLED displeje mají své místo ve světě smartphonů. A to především u vlajkových výrobků. U produktů, kde jsou nasazovány špičkové technologie.

Jedná se o displeje, které umí vydávat světlo díky použitému organickému materiálu. Ten umožňuje elektroluminiscenci tedy přechod elektrické energie na světlo.  To je zásadní rozdíl oproti LCD principům, kde je součástí displeje podsvícení.

>> Výběr Led a Oled Televizorů <<


Princip funkce:


Představme si sendvič složen z několika vrstev. Krajní vrstvy sendviče jsou elektrody. Vespod anoda a navrch katoda. V sendviči máme minimálně další dvě vrstvy. Vodivá vrstva (Conductive layer) hned nad anodou slouží k pohybu kladných děr. Následující vyzařující neboli emisní vrstva (Emissive layer) pod katodou je určena k pohybu volných elektronů.

Obě vnitřní vodivé vrstvy jsou z organických molekul.

Napájením katoda obdrží elektrony z napájecího zdroje a anoda kladné díry. Vodivá vrstva se tedy nabíjí kladně a vyzařující vrstva záporně.

Důležitý je další děj, kdy kladné díry přechází z vodivé vrstvy do emisní vrstvy, kde se rekombinují s elektrony. Jinými slovy elektron zaplní díru a tím vydají energii ve formě světla.

Zásadní je způsob zobrazování černé barvy, kdy jsou pixely prostě vypnuté a zobrazuje se tedy skutečná černá barva neovlivněná podsvícením jako je tomu u LCD. Deaktivace pixelů při vyobrazení černé uspoří energii baterie telefonu.

LCD (Liquid Crystal Display-displej z tekutých krystalů)


LCD jsou největším zástupcem displejů na trhu. Oproti OLED displejům mají několikaletý náskok.

Zásadním prvkem LCD je závislost na podsvícení, které je jeho jediným světelným zdrojem. Komplikovanější struktura z pevných vrtev mu také zhoršuje hodnocení v porovnání s OLED.

Princip funkce:


Za displejem telefonu se skrývá opět sendvičová struktura každého obrazového prvku. Základní vrstvou je podsvícení. Než světlo dojde ze zdroje až k našim očím, je upraveno jednotlivými vrstvami sendviče, které na některém místě displeje světlo propustí více jinde méně.

Základním stavebním prvkem jsou tekuté krystalyŘídí průchod světla (jeho množství neboli intenzitu). Kapalný krystal je centrem sendviče, nachází se uprostřed dvou skleněných vrstev s elektrodami a dvou polarizačních filtrů.

Kmitající světlo ze zdroje prochází nejdříve prvním polarizačním filtrem. Světlo je vedeno horizontálně polarizačními mřížkami. Prostupuje skleněnou vrstvou do krystalu, který je natáčen do různých stupňů použitým napětím. Velikost aplikovaného napětí řídí tedy množství světla, které projde nebo neprojde do dalších vrstev. Každý pixel je ovládán zvlášť. Propuštěné světlo pokračuje do barevného filtru, kde získá kombinací barev subpixelů své zbarvení. Následuje druhý polarizační filtr s vertikálními mřížkami. A

Displej se skládá z pixelů (obrazových prvků). Každý obrazový prvek se skládá ze tří subpixelů (červeného, modrého a zeleného). Kombinace těchto tří barev udává výslednou barvu pixelu.

Souboj OLED vs. LCD v bodech    


OLED přednosti


-Jsou tenčí v porovnání s LCDs, které mají více vrstev.
-Jsou tím pádem i lehčí.
-Nepotřebují podsvícení, a proto je jejich černá barva reálnější než u LCD.
-Vrstvy aplikované v OLED displeji jsou ohebné a otvírají tak dveře fantazie ve vývojových centrech chytrých telefonů.
-Vynikající pozorovací úhly. Díky zmíněné tenkosti jsou pixely blízko povrchu a positivní vliv má opět i absence podsvícení.
-OLED dosáhnou na skvělý kontrast vzhledem k faktu, že jeho pixely neprodukují světlo a jsou dokonale černé.
-Nižší spotřeba při zobrazování černé
-Rychlá doba odezvy.

Záporné stránky OLED


-V jasnějších scénách mohou mýt OLED displeje problém udržet si správnou intenzitu barev.
-Ještě stále jsou cenově náročnější v porovnání ze zaběhlými LCD.
-Obávaná je jejich životnost. Podle výrobců je však dostačující pro životnost chytrých telefonů.
-Vyšší spotřeba při světlých scénách.
-Horší viditelnost u některých OLED displejů na přímém slunci.

LCD přednosti


-Vyšší hodnoty úrovně jasu
-Dobře nasycené a reálnější barvy, což je významná přednost oproti OLED displejům.
-Barevná stálost.
-Cenově dostupnější technologie

Záporné stránky LCD


-Kvůli setrvačnosti buněk LCD trvá, než se obraz změní – horší doba odezvy
-Černá není černá. Vlivem podsvícení má charakter spíš šedé.
-Horší hodnoty kontrastu právě kvůli zesvětlené černé barvě.

>> Výběr Led a Oled Televizorů <<


Tak kdo je vítěz?


Pro mnohé je zásadní cena kupovaného zařízení a zvolí klasiku v podobě LCD. Nechápejme ale displej z tekutých krystalů jen jako cenově dostupné řešení.

Oba druhy zobrazování mají dobré i špatné stránky. Každý zákazník by si měl vyzkoušet, které zápory jemu osobně nedělají problém, a naopak které klady jsou pro něj důležité.

Ideální je půjčit si telefon s OLED displejem i LCD do ruky a porovnat si je i ve venkovních podmínkách, tj. i na sluníčku.

Váš vítěz Vám dobře poslouží, ať je to jakýkoliv z nich.


  • Autor: tomas
  • Publikováno:

Kategorie:

Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Vybíráme z magazínu